Tarihçe

1970‘li yılların Makine Mühendisliği öğrencisi olan şirketimizin Kurucu Başkanı Selahattin Okumuş, ilk gençlik yıllarını geçirdiği Bursa’da göçler ve sanayileşme ile ortaya çıkan korkunç boyutlardaki ekolojik ve çevresel bozulmayı büyük bir rahatsızlık içinde izlemiş ve bu konuda bir şeyler yapılması fikriyle, ÇEVRE KORUMA bilincine sahip olmuştur. Bu sırada Türkiye’de Çevre mühendisliği disiplini ne yazık ki kurulmamıştı. Bu konudaki mühendislik çalışmaları, özellikle inşaat fakültelerinde, doktora veya daha üst düzeyde birtakım tez çalışmaları düzeyinde yürütülmekte idi. Mühendislik eğitimi sırasında bu konuları da kişisel hobi olarak, incelemek ve araştırmakta idi.1981 yılında verdiği karar, bu konuda çalışmak ve gelecek mücadelesine çevre koruma konularında bir mühendislik şirketi kurarak devam etmek oldu. Bu konuda en büyük desteği eşi makine mühendisi Yüksel Okumuş’tan aldı. Bu ikili 35 yıldan beri birlikte çalışmakta ve şirketimizin üst düzey yönetimini başarıyla sürdürmektedirler. OKSAN Mühendislik ve Taahhüt Şirketi ile başlayan bu kararlı ve özverili süreç, 1985 yılında kurulan ÇEVTAŞ ÇEVRE TEKNOLOJİSİ A.Ş. ile yeni bir kurumsal kimlik kazandı.

ÇEVTAŞ Çevre Teknolojisi A.Ş., çevre teknolojilerini öncelikli konuları arasında sayan ve ‘’çevre teknolojisi’’ tanımını ilk kullanan, vizyonunu daha o yıllarda ortaya koyan ve bu konuda gerçek bir misyona sahip olan ilk Türk şirketidir.

ÇEVTAŞ, Çevre Teknolojileri üst başlığı altında; Kentsel Atık su Arıtma Tesisleri, İçme suyu Hazırlama Tesisleri, Proses suyu hazırlama tesisleri, Yüzme Havuzları, Endüstriyel Atık su Arıtma Tesisleri, Atık-gaz Temizleme Tesisleri, Pompa İstasyonları, Su Getirme ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesisleri, Deniz Deşarjı Tesisleri, Katı Atık Bertarafı ve Enerji konularda; UZMAN ŞİRKET olarak, PROSES DİZAYNI, PROJE, ELEKTRO-MEKANİK EKİPMAN İMALATI, MONTAJI, İNŞAAT ve İŞLETME HİZMETLERİ işlerini ANAHTAR TESLİMİ esasları ile sürdürmektedir. Bu konularda, ülkemizde ve uluslararası alanda, 150’nin üzerinde, başarıyla teslim ettiği referansa sahiptir.

Çalışma alanları olarak seçtiği aşağıdaki beş konuyu, şimdilik ÇEVTAŞ Çevre Teknolojisi A.Ş. organizasyonundaki departman müdürlükleri şeklinde yürüten şirketimiz; 2003 yılında da ÇEVTAŞ HOLDİNG A.Ş.’yi kurmuş bulunmaktadır.

Hedefimiz; ÇEVRE TEKNOLOJİSİ, İNŞAAT, EKİPMAN İMALATI, İŞLETME HİZMETLERİ ve ENERJİ departmanlarımızı ayrı şirketler olarak gruplayarak, kurumsal yapısını geliştirmek ve tamamlamak; uluslararası rekabete ve işbirliklerine daha açık, dinamik bir ÇEVTAŞ HOLDİNG A.Ş. yönetiminde, şimdiye kadar haklı olarak elde ettiği uzman şirket saygınlığını sürdürerek, küresel rekabette ÖNCÜ ve GÜVENİLİR bir MARKA olarak yerini almaktır.